Mr Dog
salon fryzjerski
dla psów

Menu główne

Czyszczenie uszu

Budowa ucha psa różni się od budowy ucha ludzkiego. Najczęstszą dolegliwością uszu jest podrażnienie lub zapalenie nabłonka kanału słuchowego, spowodowane zaleganiem wody, brudu w uszku psa. Objawy stanu zapalnego ucha psa jest łatwo rozpoznawalne, po pierwsze: ucho psa jest zaczerwienione, jego nasada jest rozgrzana, a wewnątrz ucha zalega brud – brązowo-czarna maź o nieprzyjemnym zapachu, po drugie: nasz pies będzie drapał się w okolicach ucha, bądź w jego wnętrzu.

Kiedy czyścić psu uszy?

Aby uniknąć stanu zapalnego ucha psa, należy regularnie – mniej więcej co dwa tygodnie – sprawdzać jego wnętrze zaglądając do środka i przecierając watą ucho. Profilaktycznie sprawdzanie psich uszu może przyczynić się do wykrycia w nim ciał obcych. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Zaniedbanie, może być przyczyną poważnego zapalenia ucha, co wiąże się z drogim oraz długotrwałym leczeniem.

Jak czyścić ucho?

Czyszczenie ucha należy wykonać owijając wokół palca kawałek waty, a następnie obracać nim we wnętrzu ucha. Nie musimy się obawiać uszkodzenia uszka (tak jak w przypadku człowieka, którego ucho posiada  błonę bębenkową, łatwo ulegającą uszkodzeniu), ale nie można też wykonywać tego zabiegu zbyt mocnymi, agresywnymi ruchami. Po przetarciu na sucho, zaleca się przemycie go watką ze specjalnym płynem do czyszczenia uszu psa.