Nasi czworonożni przyjaciele uwielbiają kiedy szczotkuje się ich futerko. Jest to zabieg, który nie tylko gwarantuje przyjemność, ale także poprawia ukrwienie i wspomaga oddychanie skóry. Dodatkowo pozwala na regularne usuwanie martwej sierści, kurzu i zanieczyszczeń. Częstotliwość czesania pieska zależy od długości i gęstości jego sierści.
Oferta naszego salonu zawiera profesjonalne czesanie piesków z użyciem odpowiednich do tej czynności narzędzi (szczotek, grzebieni) oraz wysokiej jakości preparatów (aerozoli, sprayów, odżywek wspomagających rozczesywanie itp.). Czeszemy pieski rasowe i kundelki. Służymy także dobrą radą, kiedy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami pieska rasy, której sierść wymaga szczególnej pielęgnacji np. pudel.
Pieska należy szczotkować na podłożu antypoślizgowym. Abyśmy zasłużyli na jego wdzięczne liźnięcie po ręce, nie możemy wykonywać agresywnych i niespokojnych ruchów szczotką, grzebieniem. Nie należy także tarmosić i podkręcać sierści w trakcie tej czynności. Czesanie wymaga poświęcenia czasu pupilowi - jeśli będziemy zbyt szybko przesuwać szczotką po sierści, nie uda nam się jej dokładnie rozczesać. Gdy sierść pupila jest mocno skołtuniona należy stosować preparaty umożliwiające łatwe rozczesywanie. Kołtuny można także delikatnie rozerwać palcami lub ponacinać. W ten sposób będziemy mogli w prosty sposób usunąć martwe i skołtunione włosy.
Sierść każdego pieska jest inna, jedna jest krótka i delikatna, druga długa i prosta, jeszcze inna długa skołtuniona lub sfilcowana. Dlatego stosuje się różne narzędzia do szczotkowania. Należy także pamiętać o tym, że futerko na poszczególnych partiach ciała pupila, ma inny charakter. W jednym miejscu może być mocno skołtunione w innym (np. na brzuszku czy w okolicach łapek bądź pyszczka) bardzo wrażliwe i delikatne. To zmusza do korzystania z odpowiednich narzędzi do określonej części ciała, aby nasz piesek nie jęczał z bólu.
Do czesania pieska należy przyzwyczajać już od szczenięcia,dzięki temu pupil nie będzie bojaźliwy w trakcie tego zabiegu.
Wszystkie narzędzia po szczotkowaniu należy umyć w roztworze np. wody z mydłem lub płynem dezynfekującym.
Możesz więcej przeczytać o specyficznych narzędziach do czesania psa.